5 Önemli Sosyal Medya Stratejisi

Dijital dünyada markalar ile müşterileri buluşturmanın en etkili yolu olan sosyal platformlar, günümüzde bir tercih olmaktan çıkıp kurumsal bir gereklilik haline geldi. Sosyal medya internette her ölçekte işletmeyi, her zaman olduğundan daha ulaşılabilir hale getiriyor. Müşteriler aldıkları ürün ya da hizmete dair olumlu olumsuz görüşlerini sosyal medya yoluyla markaya bildirebiliyor. Ayrıca sosyal medyanın paylaşımı destekleyen yapısı, yapılan yorumların tahmin edilmesi güç bir hızda yayılmasına olanak tanıyor.

Yapılan bir araştırmaya göre müşterilerin %42’si sosyal medya aracılığıyla markaya iletmiş oldukları yorumların bir saat içinde cevaplanmasını ve eğer yaşadıkları bir sorun varsa, bunun en kısa sürede çözümlenmesini bekliyor. Müşteri beklentilerinin bu denli yüksek oluşu, markaların kurumsal sosyal medya stratejisine olan ihtiyaçlarını belirgin bir şekilde ortaya koyuyor.

1: Hedef Belirleme

Öncelikle sosyal medya yoluyla başarmak istediğiniz hedefi belirlemeniz yararlı olabilir. Sosyal medya ile marka bilinirliğinizi artırabilir, potansiyel müşterilerinizle firmanız, hizmetleriniz ve ürünleriniz hakkında bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Hedefiniz her ne olursa olsun ölçülebilir bir veri yönetimi, hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olabilir.

2: İçerik Yönetimi

İnternetin dinamik yapısı düşünüldüğünde sosyal medya paylaşımlarınızın da çift yönlü olmasının önemi ortaya çıkıyor. Kurumsal sosyal medya yönetimi, firmanıza ait sosyal medya hesapları oluşturmaktan çok daha fazlasını ifade ediyor. Sosyal ağlarda takipçiniz olan müşterilerin ilgisini çekecek ve onları bilgilendirecek içerik paylaşımları, satış ve marka bilinirliği hedeflerinize ulaşmada size yardımcı olabilir.

3: Açık ve Şeffaf İletişim

Sosyal platformlarda müşterilerinizle forum benzeri; iki yönlü, şeffaf ve açık bir iletişim yapısı oluşturmak marka imajınız açısından oldukça önemli. Müşterilerinizin olumlu-olumsuz yorumlarının görünür olması ve bunlara yapıcı cevaplar vermek yalnız kamuyu değil, tüm ticari girişimleri ilgilendiren “hesap verebilirlik” prensibini kurumsal kimliğinizin parçası haline getirebilmeniz için önemli. Olumsuz yorumları silmek yerine gerektiğinde özür dilemek ve sorumluluk üstlenmek; çözümleyebildiğiniz konular ile ilgili geri bildirimlerde bulunmak markanıza olan güveni pekiştirebilir.

4: CRM Aracı Olarak Sosyal Medya

Günümüzde birçok firma sosyal ağları müşteri ilişkileri yönetiminde kullanıyor. Bu şekilde mevcut CRM sistemlerine entegre edilen sosyal medya çalışmaları, gerçek kullanıcı verilerine anlık erişim imkanı sağlaması açısından oldukça önemli. Veri koruma ve gizlilik politikanız konusunda açık davranmak, uzun vadede müşteri sadakatini güvence altına almanızı sağlayabilir.

5: Analiz ve Ölçümleme 

Sosyal medya veri toplama yoluyla karlılık ve kullanılabilirlik analizleri gerçekleştirebileceğiniz, zengin bir kaynak. En çok beğenilen ve paylaşılan içeriklerinizi, ücretli veya ücretsiz sistemler yardımıyla ayrıntılı analizler ile tespit edebilir, pazarlama ve içerik stratejilerinizi de bu veriler ışığında güncelleyebilirsiniz.

Yükselmeye hazır mısınız?

Teklif Al!
2018-05-08T09:48:56+00:000 Comments

Leave A Comment