Harekete Geçirici Mesaj (Call to Action) Nedir?

//Harekete Geçirici Mesaj (Call to Action) Nedir?

Harekete Geçirici Mesaj (Call to Action) Nedir?

Call to action, Türkçe’de harekete geçirici mesaj ya da eylem çağrısı anlamına gelmektedir. Hedeflenen aksiyonun yapılan içerik ve tasarım düzenlemeleriyle daha kısa sürede gerçekleşmesi için yapılan pazarlama faaliyetlerinden bir tanesidir.

Bu mesajları sitenizi ziyaret eden farklı insanlar için anlamlı kılmalısınız. Bu nedenle harekete geçirici mesajların değişiklik gösterdiğini görürsünüz.

Harekete Geçirici Mesaj Nedir?

Harekete geçirici mesaj, metin veya görselden oluşan ve ziyaretçilerin, müşterilerin veya potansiyel müşterilerin harekete geçmesini sağlayan mesajlardır. Bu nedenle harekete geçirici mesaj (call to action) adını almıştır.

EN ETKİLİ CALL TO ACTİON ÖRNEKLERİ

Hemen Ara

Şimdi Üye Ol

Satın Al

Hemen Başvur

Fırsatı Yakala

Kampanyaya Katıl

Ücretsiz Deneyin

Şimdi Sipariş Ver

Aynı Gün Kargo

Bizimle İletişime Geçin

Sınırlı Sayıda

Acele Edin!

Daha Fazla Bilgi Al

CALL TO ACTİON 

Yukarıda örnekleri verilen harekete geçiren mesaj uygulamalarının sadece metin olarak önemli olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. CTA için seçtiğiniz metin kadar etkileyecek farklı tasarımsal düzenlemeler de söz konusudur. Sayfa üzerindeki yeri, CTA butonunun şekli, tasarımdaki yerleşimi, rengi, tasarımla olan zıtlığı gibi ana başlıklar da harekete geçiren mesajların verimliliğine doğrudan etki eder. Düzenli olarak gerçekleştirilen A/B testleriyle yukarıda belirtilen kriterlerin hangisinden daha fazla etkileşim alacağınızı belirleyebilir ve kendinizi sürekli geliştirebilirsiniz.

2018-05-08T09:48:24+00:000 Comments

Leave A Comment