Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir?

//Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir?

Kullanıcı Deneyimi (UX) Nedir Ve Nasıl Geliştirilmelidir?

User Experience ( kullanıcı deneyimi ) sürdürülebilir memnuniyetin yanı sıra uzun süreli değer algısı oluşturmak için oldukça önemlidir. )

Kullanıcı deneyimi ziyaretçilerin sitenizden aldığı hizmet/memnuniyet oranını göstermektedir. Sitenizden alınan verim ve ürünlerden alınan verim olarak iki farklı kulvarda değerlendirebiliriz. Her ikisi de direkt olarak SEO’yu etkilemektedir. Özellikle site içi kullanıcı deneyim performansının yüksek olması sitenizin arama motorlarında hızla yükselmesini sağlar.

Sayfa kullanıcı deneyimi Nedir ?

Sitenizin performansından çok sayfaların verimliliği değerlendirilir. Google bu değerleri ölçerken analytics, webmaster tools, Google chrome çerezleri ve organik arama verilerini kullanarak karar veriyor. Ziyaretçilerin site içi hareketleri takip edilerek kullanıcı deneyimi ölçülür.

Örneğin, aradığımız anahtar kelime ” Kebap nasıl yapılır” olsun ziyaretçi karşısına çıkan ilk siteyi ziyaret ettiğinde çok uzun ve bilgi kirliliği olan bir sayfa ile karşılaştı sonuç olarak buradan ayrılır ve aynı anahtar kelime üzerinden 2. Sırada yer edinen siteyi ziyaret eder eğer burada’da sorun yaşıyorsa bir sonrakine geçer hangi sitede aramalarını sonlandırıyor ise orası işlemin tamamlandığı yer olarak kabul edilir. Ancak sadece bir ziyaretçinin davranışı sıralamalara etki etmez aynı şekilde yüzlerce kullanıcı bu davranışı sergiliyorsa işlemin tamamlandığı siteler yükselişe geçer ilk sırada yer alanlar ise verimsiz olarak değerlendirilip gerilemeye başlayacaktır.

Kullanıcı deneyimini etkileyen en önemli unsur ise ziyaretçilerinizin sayfaları paylaşmasıdır. Sosyal medyada paylaş butonlarına mutlaka sahip olmalısınız. Bunlar ziyaretçilerin beğendikleri içerikleri paylaşmalarını kolaylaştırır. Google’a mantığına göre ziyaretçiler faydalı buldukları içerikleri, kendi sitelerinde, sosyal ağlarda, formlarda veya çeşitli platformlarda paylaşır değerlendirmesi yapmaktadır.

Bu nedenle tasarım aşamasında web sitesinin ya da uygulamanın kullanımının ne kadar keyifli olduğunu ve gezintinin kolaylığını test etmelisiniz. Amacınız kullanıcıya şık bir tasarım sunarken aynı zamanda da keyifli bir deneyim yaşatmak olmalıdır.

2018-05-30T11:49:20+00:000 Comments

Leave A Comment