Markalar Neden Sosyal Medya Kullanmalı

//Markalar Neden Sosyal Medya Kullanmalı

Markalar Neden Sosyal Medya Kullanmalı

Tüm sorularımız da olduğu gibi bu soruya da çok farklı cevaplar gelebilir. Her türlü cevaba açık bir soru. Biz kendi fikirlerimiz ile ilgili bir içerik hazırladık. Artık internet erişimi olan insanların hemen hemen hepsinin Sosyal Medya hesabı bulunmakta. Yeni Dünyaya ayak uydurmak için artık sosyal medya platformlarından her hangi birini kullanmak zorunda hissediyoruz kendimizi. İnsanlar bu zorunluluğu hissediyorlarsa markalarda hissetmek zorunda.  Markanızın tanınması, popülaritesi ve tabi ki en önemlisi imajı için sosyal medya şart.

Marka Bilinirliği

Markanızın Sosyal Medyada olması en önemlisi de aktif olması müşterilerinizin sizi unutmaması anlamına gelmektedir. Markanız bir ürün satıyorsa müşteri bunu aldıktan sonra sizden uzaklaşır.  Fakat sizi unutmaması için sosyal medya üzerinden kurumsal ve ilgi çekici paylaşımlar ile daha fazla sempati yaratabilirsiniz.

Ucuz ve Etkin Reklam

Basılı reklamlar çok pahalı ve çok fazla uğraş gerektiriyor. Yapacağız reklamı çok düşük bütçelerle Dijital Platformlarda daha geniş kitlelere duyurabilirsiniz. Üstelik basılı reklamlarda geri dönüş analizi bile yapamazsınız. Ancak Sosyal medya ve diğer dijital platformlarda reklam dönüşünüzü çok geniş çaplı analiz edebilirsiniz. Bir bilboard reklamı verdiğinizde hedef kitle seçimi yapamazsınız. Firmanız ile  alakasız her kese o reklam gösterilir. Ancak dijital platformlarda dilediğiniz şekilde hedefleme yapabilir Tam 12 den hedefi vurabilirsiniz.

Kampanyalar

Sosyal Medya dışından yürütülen kampanyalara katılım gerçekten çok az. En büyük kampanyalar büyük yayın kanalları aracılığıyla (SMS vb. ücret karşılığı katılım) yapılıyor. İnsanlarda kazanmama ihtimalleri olduğunu bilerek katılım için kesinlikle her hangi bir ücret ödemek istemiyorlar. Fakat dijital dünyada sunduğunuz kampanya sonrasında müşterinin kaybedecek bir şeyi mevcut değil, bu yüzden katılım oranı kampanyaya bağlı olarak daha fazla. Bu kampanya yönetimi ile paylaşılan içerik daha fazla insana ulaşıyor ve ulaşan kitleden yeni müşteri havuzu oluşturabiliyorsunuz.

Dünyaca ünlü araştırma şirketi Comscore’un verilerine Türkiye günde 10 saat ortalama ile dünyada sosyal medyada zaman en çok zaman geçiren 4’üncü ülke konumunda ve yine Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre sosyal medya kullanıcılarının yüzde 53’ü bu mecralardan markaları takip ediyorlar. O zaman sizde bu mecrada bulunmalı, müşterilerinizin her gün saatler geçirdiği sosyal medyada markanızı tanıtmalısınız.

Uzun lafın kısası, markaların sosyal medyada olması, maddi olarak firmalar için çok avantajlı olduğu gibi firmanın büyümesini sağlayan etkenler arasında önemli bir role sahip.

2018-06-18T11:57:39+00:000 Comments

Leave A Comment