Sesli Arama Özelliği ile SEO’da Yeni Bir Dönem

//Sesli Arama Özelliği ile SEO’da Yeni Bir Dönem

Sesli Arama Özelliği ile SEO’da Yeni Bir Dönem

Google Mayıs ayından yaptığı bir açıklama ile mobil sorguların %20’sinin sesli aramalardan olduğunu belirtti. Tahminlere göre bu oran 2020 yılında %50′ ye çıkacağı yönünde.

Hiç sesli arama yapmadıysanız Google arama sayfasındaki mikrodona basılı tutarak sesli arama yapabilirsiniz. Bu özellik Google Mapstede mevcut. Özellikle araç kullanırken tercih edilen sesli arama özelliği hayatımızı çok kolaylaştırmaktadır.

Google’ın özellikle de sesli aramalarda Rank Brain algoritmasının daha iyi sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir. Sesli aramaların artmasıyla birlikte yerli aramalar için de yeni bir SEO stratejisi demektir.

İnsanlar genelde yazdıkları gibi konuşmazlar bundan dolayı sitemizi sesli aramalara göre optimize etmemiz gerekir. Birçok kişi gitmek istedikleri yerel işletmeler için sesli arama özelliğini kullanıyor. “Adana’da en iyi kebap restorantı nerede?” gibi bir arama olası bir aramadır. O halde içeriğimizide en iyi kebap restoranı olarak oluşturmalıyız. Ayırca, Google my business’ı kurarken işletme kategorinizi özenle seçmelisiniz. Bu yapılan sesli aramalarda sizin doğru hedef kitlenize ulaşmada yardımcı olacaktır.

Sesli aramalarda konuşma dili kulanılacağı için bu da “long tail” kelimelerin önem kazanacağı anlımına gelmektedir. Bundan dolayı ürün veya hizmetinizle ilgili beyin fırtınasına başlayabilirsiniz.

Çoğu sesli aramalar mobil cihazlardan yapıldığı için artık mobil uyumlu site yapmak kaçınılmazdır. Yaşamımızı kolaylaştıran sesli aramalar gün geçtikçe kendini daha fazla geliştirecektir.

2018-06-12T12:24:50+00:000 Comments

Leave A Comment