Twitter Reklamcılığı2018-04-06T17:32:04+00:00

TWİTTER REKLAM
MODELLERİNDEN ÖRNEKLER

Twitter Türkiye’de yakın bir tarihe kadar çok fazla kullanıcıya ulaşmamış bir sosyal ağ olmasına rağmen son bir buçuk yıllık dönemde gündemdeki dalgalanmalarla Twitter kullanıcılarının her geçen gün arttığını görüyoruz. Türkiye ‘de 7.2 milyon kullnıcısı olan sosyal ağ yakın bir tarihten beri kendi bünyesinde reklamlar almaktadır.

Twitter kendi içerisinde temelde 3 farklı reklam modeli bulunduruyordu. Özellikle 2015 yılı içersinde de gelişimini sürdürmeye devam eden Twitter reklamları 15 yeni reklam modeli ile kullanıcılara hizmet verecek. Bu yeni reklam modellerinden bazıları reklamverenler tarafından kullanılmaya başlandı. Diğer bazı reklam modelleri ile ilgili ise çalışmaların sürdürüldüğü belirtiliyor.

Promoted Trend

Sponsorlu gündem olarak da nitelendirebileceğimiz bu reklam modelinin daha çok kısa süreli tanıtım ve reklam dönemlerinde kullanılması faydalıdır.

Lansman ve tanıtım dönemleri gibi dönemlerde bu reklam modelini tercih ederek reklamınızı gündeme oturtabilir ve çok daha fazla kullanıcıya ulaşabilirsiniz.

Promoted Account

Sponsorlu hesap olarak tanımlanan bu Twitter reklam modeli takipçi sayısını arttırma amaçlı kullanılır. ”Who to Follow” (kimi takip etmeli) bölümünde reklamınızın tek başına ve üst sırada görüntülenmesini sağladığı için kullanıcıların dikkatini çekme olasılığınızı arttıran bir reklam modelidir. Twitter sponsorlu hesap reklamlarının maliyeti de  reklamınıza bağlı olarak sizi takip etmeye başlayan kullanıcı sayısına göre hesaplanmaktır.

Promoted Tweet

Sponsorlu tweet olarak da adlandırabileceğimiz bu Twitter reklam modelinde ise Twiter henüz takipçiniz olmayan hesaplara reklamınızı göstermenizi sağlar. Belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler aracılığı ile düzenlediğiniz reklamlar takipçiniz olmayan kullanıcıların arama sonuçlarında çıkar.

Twitter Video Reklamları

Etkili reklam modellerinden biri olan video reklamları açısından Vine, Facebook , YouTube gibi kanalları geriden takip etmiş olsa da Twitter üzerinden yapılabiliyor. Ücretlendirme biçimi diğer sosyal ağlarda olduğu gibi izlenme başına belirlenen video reklamları kullanıcılara sponsorlu reklamları olarak gösteriliyor. Video reklamları Twitter Amplify  servisi üzerinden oluşturuluyor.

Twitter WebSite Cards

Reklam verenler için oldukça faydalı olan twitter reklam modellerinden biri olan website cards  özellikle trafiği düşük olan web siteleri daha biçilemez bir reklam modeli. Amaç olarak web sitelerinin trafiğini yükseltmeyi hedefleyen bu reklam modeli için yapılan test çalışmaları sonucunda etkileşimlerinin de oldukça başarılı olduğu belirtilmişti.

Twitter Uygulama Yükleme Reklamları

Eylül 2013’de Twitter ‘ın mobil reklam ağı MoPub ‘ı satın alması ile geliştirilmeye başlanan bu reklam modeli sponsor reklam olarak kullanıcının karşısına çıkıyor ve reklamın kullanıcıların haber akışlarında görüntülenmesini sağlıyor. Kullanıcılar uygulamayı indirmek isterlerse reklamın yanındaki indir butonuna tıklayarak  Google Play veya Apple App Store üzerinden tek tıklama ile mobil cihazlarına indirilmesini sağlayabiliyor.

Yükselmeye hazır mısınız?

Teklif Al!