YouTube SEO: YouTube da Daha İyi Sıralamalar Elde Edin.

//YouTube SEO: YouTube da Daha İyi Sıralamalar Elde Edin.

YouTube SEO: YouTube da Daha İyi Sıralamalar Elde Edin.

YouTube SEO için hazırlamış olduğumuz bu detaylı rehber ile YouTube optimizasyonu ile ilgili bilgi sahibi olabilecek ve içeriklerinizin görünürlüğünü, sıralamasını yükseltmeyi başarabileceksiniz.

Alexa’ya göre Youtube tüm dünyada en çok ziyaret alan 2. Site, 1. Si bilindiği üzere Google.

Youtube’da başarı elde etmek içerik paylaşmakla değil içeriği optimize etmekle gerçekleşmektedir.

Aynı şeyleri anlattığı halde milyonlarca izlenme alan videolarla karşı karşıya gelebilirsiniz. Bazende tek bir tıklama bile alamamış bir videoya denk gelebilirsiniz.

YouTube’ta belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeler için sıralama elde etmek ve içerikleriniz ile birlikte bu hedefin peşinden gitmek istiyorsanız aşağıdaki bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Temel Bilgiler

Bu kısımda YouTube SEO için ihtiyacınız olan temel bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunları anlamadan YouTube SEO  su yapmanız neredeyse imkansız

Anahtar Kelime Araştırması

YouTube bir Video Arama Motorudur. Bundan dolayı daha stratejik hareketler ederek içerik oluşturmalısınız. Sitenizi nasıl optimize ettiyseniz. YouTube içeriklerinide o şekilde optimize etmelisiniz. Bu aşamada ilk adım hedef kitlemizin aradığı anahtar kelimeleri bulmak. Peki nasıl? Çok kolay YouTube’a giriyoruz ve kanal içeriğimiz ile ilgili aklımızdaki kelimeleri arama butonuna yazıyoruz, aynı Google da olduğu gibi yazmaya başladığınız an YouTube Suggest tarafından sunulan popüler arama terimleriyle karşılaşırsınız. Bu bana yetmiyor dersen  bir adım öteye taşıyarak Ubersuggest isimli ücretsiz araçtan faydalanabilirsiniz. Uber de web yerine YouTube seçeneğini seçmen yeterli olacaktır.

Önerileri tek tek not ederek hangisinin daha çok arandığını bulmanız gerekiyor bunun içinde Google Trends isimli ücretsiz araçtan faydalanarak bu kıyaslamaları yapabilirsiniz. Google Trends aracında veri analizi gerçekleştirirken “YouTube Arama” seçeneğini seçmeyi ihmal etmemelisiniz.

YouTube  Sıralama Takibi

Tıpkı web sitenizde olduğu hini anahtar kelimelerinizin sıralama takiplerini yapmanız gerekmektedir, eğer yapmıyorsanız hemen başlayın.  Bunu yapabilmeniz için kullanabileceğiniz çok farklı ücretsiz araçlar bulunmaktadır. Dilerseniz ücretli araçlardan yararlanabilirsiniz ancak mutlaka yayınladığınız videolara sıralamanızı yakından takip etmelisiniz.

Süre

YouTube da bulunan hızlı ve agresif içerik üreticileri ile rekabet edebilmek için mutlaka sizi öne çıkaracak içerikler üretmelisiniz. Videoların doğal olarak yayılması önemli olsa da YouTube’un sadece izleme ile sınırlı olmadığını bilmelisiniz. YouTube’ta yapmanız gereken bir abone tabanı oluşturmak ve onlarla sürekli etkileşim halinde olmak.

Bunuda kaliteli ve sürekli içerikler oluşturarak başarabilirsiniz. Düzensiz ve kalitesiz içerikler aboneleri sizden uzaklaştıracaktır.  Her gün bir içerik giriyorsanız bunu sürekli olarak gerçekleştirmelisiniz. Asla bir videoyu ideal yayın tarihinden sonra yayınlamaya çalışmamalısınız.

Kısaya İçeriklere Alışmama

Size sürekli kısa videoların izlenildiğini söyleyen kişilere  pek inanmayın. YouTube’un en önemli hedefi televizyonlarla yarışmaktır. YouTube sürekli kaliteli ve uzun içerikleri ön plana çıkartmaya çalışmaktadır. Çünkü bu içeriklerde daha fazla reklam sunulur ve insanlar sitede daha fazla zaman geçirirler. Yaklaşık beş dakikadan daha fazla uzunluğa sahip olan içerikler genellikle daha iyi performans göstermekte ve Google aramalarında kendilerine yer bulabilmektedirler.

Oynatma Listelerinin Gücü

Anahtar kelime araştırma esnasındaki verileri göz önünde bulundurarak insanların sizin ilgi alanınızda neler araştırdığını bulmalı ve bunlarla ilgili oynatma listeleri oluşturmalısınız. Eğer çok fazla içeriğe sahip değilseniz bu durumda diğer insanların oluşturduğu içeriklerden yararlanarak bir oynatma listesi oluşturmalısınız.

2 Günün Önemi

YouTube’un algoritması çok katıdır. Yeni bir içerik yayınladığınızda onu optimize etmiş olmalısınız. güçlü yapmalı veya hiçbir şekilde adım atmayı düşünmemelisiniz. Daha sonra optimize ederim düşüncesi ile video yayınlama yapmamalısınız. YouTube yayınladığınız videoların ne ile ilgili olduğunu anlayamazsa herhangi bir görüntüleme elde edemezsiniz. Sıralamada problemler yaşar ve kaybettiğiniz pozisyonu bir daha geri almayı başaramazsınız.

Her ne kadar kötü optimize edilmiş videoları sonradan optimize etmek mümkün olsa bile 48 saat geçtikten sonra yeteri kadar itibar kaybetmiş olursunuz. Başlıklar, açıklamalar, etiketler, küçük resim ve diğer önemli kısımları mutlaka en başından optimize etmelisiniz. 48 saat geçtikten sonra algoritmaya yakalanacak olduğunuzdan optimize edilmemiş videolarınız değersiz görülecektir.

Peki YouTube Videolarını Nasıl Optimize Edersiniz?

Başlıklar:   Video başlığını izleyiciyi ilk vuran kısımdır. Başlık kesinlikle dikkat çekici olmalı, çok fazla kelime yer almamalıdır. Kullanıcının videoyu izlemesi için onu ikna etmelisiniz.

Başlıklar video sıralaması için oldukça önemlidir. Video başlıklarının en az beş kelimeden oluştuğundan ve bu beş kelimenin içerisinde sıralama elde edilmek istenen anahtar kelimelerin olduğundan emin olmalısınız.

Küçük Resim:  YouTube’ta arama gerçekleştiren kişilerin ilgisini çekmek adına en önemli 2. Etkende küçük resimlerdir.  Başlık ile alakasız bir küçük resim var ise videolarınız büyük ihtimalle tıklama almayacaktır. En iyi sonuçlar için her zaman özel küçük resimler kullanmalısınız. Bunu yapabilmek için öncelikle YouTube tarafından onaylanmış bir sayfaya sahip olmanız gerekmektedir. Bu sayede küçük resimlerin üzerine metin ekleyerek onları çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz.

–          Küçük resimlerinizi eğlenceli grafikler ile ilgi çekici hale getirmelisiniz.

–          Küçük resimler için profesyonel çekimlerden faydalanmalısınız

–          Küçük resimlerin videoyu en iyi şekilde anlatması gerekmektedir.

–          Küçük resimlerde ilgiyi dağıtacak logolara yer vermemelisiniz.

–          Son olarak küçük resimlerin sadece metinlerden oluşmamasına özen göstermelisiniz.

Açıklama :  Çoğu YouTuber açıklamaya sadece bir iki satır bir şeyler yazmak gibi büyük bir hata yapmaktadır. Videoda yer alan içeriğin linkler ve detaylı bilgilerle açıklamak, aynı  zamanda CTA dediğimiz harekete geçirici mesajlar kullanmak için en ideal nokta açıklama kısmıdır.

Çeviriler: Tıpkı transkripsiyon çalışmasında olduğu gibi videolarınız için çeviri yayınlamanız mümkündür. Oluşturduğunuz içeriği globale yaymak istiyorsanız bu fırsattan yararlanmayı düşünmelisiniz. Yabancı insanların videoları çevirilerle izlemelerine yardımcı olarak aynı zamanda yabancı dildeki anahtar kelimeler için sıralama elde etmeye çalışabilirsiniz. YouTube size çoklu diller için başlık ve açıklama belirleme fırsatı sunmaktadır.

Etiketler:  Etiketleme yaparken tekil anahtar kelimeleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Örneğin videonuz “Adana Kebabı” ile ilgiliyse etiketler “Adana”, “Kebap”, “Adana Kebap” şeklinde olmalıdır. Etiketler YouTube’ta görünmezler. Ancak vidlQ gibi eklentiler ile etikleri görebilirsiniz.

Linkler: Potansiyel hayran kitlenizi ulaştırmak istediğiniz her noktaya ait linklere açıklama kısmında yer vermelisiniz. Bunlar siteniz, sitenize ait sosyal kanallar ve diğer videolarınız olabilecektir. Videolarınızı görüntüleyecek kişileri nereye ulaşmasını istiyorsanız hedeflere yönelik linkleri burada paylaşmalısınız.

Harekete Geçirici Mesajlar : Oluşturduğunuz videoların son kısmında her zaman kullanıcıları abone olmaya teşvik etmeniz gerekmektedir. Onlara tek tıkla abone olabilme fırsatı tanımalı ve onlara bunu neden yapmaları gerektiğini anlatmalısınız. Harekete geçirici mesajı ne kadar iyi oluşturursanız abone kazanımı şansınızı bir o kadar yükseltmiş olursunuz.

Abonelikler Google’a çok ciddi sinyaller ulaştırmaktadır. Abonelerin abone olmasını sağlayan bir video söz konusuysa bu video otomatik olarak değerli görülmektedir. Bu nedenle oluşturduğunuz videoların son kısmında her zaman oluşturduğunuz diğer videolara yer vermelisiniz.

YouTube SEO için size kolaylık sağlayan, kanalınızı ve videolarınızı optimize etmenize yardımcı olan bir eklenti. Eklentinin adı: vidIQ. Bu eklenti sayesinde YouTube platformunda yer alan videolarınızın sıralamalarını iyileştirebileceğiniz önerilere sahip olabilirsiniz. Daha iyi sıralama ve video görüntülemeleri için eklentiyi kullanmalı ve yukarıda yer alan önerileri dikkate almalısınız. Eklentiye ulaşmak için chrome.google.com/webstore/vidiq bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

2018-05-23T08:49:22+00:000 Comments

Leave A Comment